Hurtownia i sklep z tanimi akumulatorami - Exide i Centra
Od 1978 roku

Masz pytania?
Zadzwoń

 • Z nami pojedziesz dalej

  Akumulatory – najczęściej zadawane pytania

  Kiedy wymienić akumulator?

  Akumulator należy wymienić na nowy, gdy jego pojemność spadnie do 50%, co w przypadku standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych następuje przeważnie po około 4 latach.

  Wymiana akumulatora jest również konieczna, gdy zauważysz rozdęcie lub uszkodzenia jego obudowy. Ponadto, na problemy z akumulatorem mogą wskazywać wyraźnie wolniejsze obroty rozrusznika podczas uruchamiania auta, słabsze świecenie reflektorów. W przypadku występowania takich objawów należy wykonać pomiary parametrów akumulatora w celu wykluczenia usterek innych elementów układu elektrycznego.

  Jak sprawdzić stan akumulatora?

  By sprawdzić stan akumulatora samodzielnie, należy zaopatrzyć się w woltomierz lub prosty miernik uniwersalny i zmierzyć napięcie akumulatora w stanie spoczynku. Pomiar należy wykonać po co najmniej 2 godzinach od wyłączenia silnika. Wartości napięcia niższe, niż ok. 12,4-12,6 V wskazują na częściowe rozładowanie akumulatora. Następnie, należy wykonać pomiar napięcia podczas rozruchu silnika – niższe wartości, niż 10 V, świadczą o niedoładowaniu akumulatora lub jego złym stanie.

  Należy pamiętać, że samo niedoładowanie akumulatora nie musi być równoznaczne z jego zużyciem – może wynikać np. z długiego postoju auta. W takim przypadku, wystarczy doładować akumulator za pomocą prostownika. Jeśli po pełnym naładowaniu nadal dochodzi do szybkiego rozładowywania się akumulatora, warto udać się do warsztatu i sprawdzić prąd rozruchu i pojemność baterii za pomocą testerów obciążeniowych.

  Jaki akumulator samochodowy wybrać?

  Wybierając akumulator, należy kierować się przede wszystkim parametrami, podawanymi przez producenta samochodu – do najważniejszych z nich zalicza się napięcie nominalne (V), pojemność (Ah) i prąd rozruchowy (A). Generalnie, samochody z silnikami o dużej mocy potrzebują akumulatorów o wyższym prądzie rozruchowym, a modele z bogatym wyposażeniem wymagają stosowania baterii o wyższej pojemności, niż minimalna, wskazana przez producenta.

  Przy zakupie akumulatora należy zwrócić uwagę na jego wymiary – szerokość, długość i wysokość. Model o zbyt dużej szerokości czy długości nie zmieści się w specjalnym uchwycie w komorze silnika, z kolei zbyt wysoki może uniemożliwić zamknięcie maski. Należy również sprawdzić układ biegunów akumulatora – baterii o przeciwnym układzie, niż przewidziany przez producenta samochodu, nie uda się podłączyć do przewodów zasilających.

  Czy nowy akumulator trzeba ładować?

  Nowego akumulatora nie trzeba ładować – pod warunkiem, że kupisz go w certyfikowanym, specjalistycznym sklepie, takim jak Akvolt. Punkty specjalizujące się w sprzedaży akumulatorów dbają o regularne doładowywanie produktów ze swojego asortymentu, dzięki czemu każdy z nich jest gotowy do użytku od razu po zakupie.

  Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego akumulatora w supermarkecie możliwe, że konieczne będzie jego doładowanie. W przeciwieństwie do sklepów specjalistycznych, markety nie doładowują cyklicznie baterii samochodowych – po długim staniu na sklepowej półce mogą one być niedostatecznie naładowane.

  Jak podłączyć akumulator?

  Przed podłączeniem nowego akumulatora, należy poprawnie odłączyć stary. Operację tę należy wykonać przy wyłączonym silniku, wyłączyć należy również wszystkie elementy, pobierające prąd z akumulatora, np. światła. Następnie należy odpiąć bieguny – najpierw ujemny, a potem dodatni.

  Po wyjęciu starej baterii samochodowej warto oczyścić klemy i podstawę mocowania akumulatora, a następnie je dokładnie wysuszyć. Po tych zabiegach można przejść do podłączania nowego akumulatora. Najpierw należy podpiąć biegun dodatni, a następnie ujemy. Akumulator powinien być zamocowany sztywno, bez możliwości przesuwania się.

  Akumulatory
  Zabrze

  Buchenwaldczyków 24
  tel: 32 275 32 25
  kom: 660 769 071

  Akumulatory
  Gliwice

  Pszczyńska 59
  tel: 32 231 91 23
  kom: 606 381 077

  Akumulatory
  Chorzów

  3-go Maja 36
  tel: 606 309 449

  Laureat zestawienia Orły Motoryzacji